O festivale 2015

Preambula

Slovenské národné divadlo divadlo vás pozýva na medzinárodný divadelný festival do Bratislavy. Prvý činoherný ročník medzinárodného divadelného festivalu Slovenského národného divadla Eurokontext.sk 2015 sa uskutoční v termíne od 12. – 19. júna 2015 a jeho ambíciou je prezentovať špičkové európske inscenácie i inscenácie Činohry SND.

Festival slávnostne otvorí novou inscenáciou jedno z najprestížnejších európskych divadiel Burgtheater z Viedne, ktoré sa na dosky SND vracia prvýkrát po 36 rokoch. Bodku za týždňovým divadelným maratónom dá jedno z najuznávanejších nemeckých divadelných domov Štátne divadlo v Drážďanoch s najúspešnejšou inscenáciou roka Rozdelené nebo v réžii mladej hviezdy nemeckého divadla Tilmanna Köhlera.

Nielen vzhľadom na oslavy, ktoré sa spájajú s rokom 2014 na dvoch stranách múru medzi východnou a západnou Európu, nielen kvôli trpkej historickej skúsenosti s múrom, ale najmä pre citlivé vnímanie súčasného spoločenského diania sa témou tohtoročného festivalu stane múr. Nielen ten Berlínsky múr, ale aj všetky múry nepochopenia, ktoré rozdeľujú súčasnú spoločnosť.

Svoju účasť na festivale potvrdili aj významné a mienkotvorné divadelné súbory krajín V4 – Národné divadlo, Praha, Katona József Színház, Budapešť, Teatr Dramatyczny, Varšava. Slovenské národné divadlo uvedie pred medzinárodným festivalovým publikom päť najnovších inscenácií aktuálnej „slovenskej“ sezóny.

V rámci spolupráce s Európskou divadelnou konvenciou ETC, ktorej členom je aj Činohra SND, bude na festivale hosťovať aj Théâtre de Liege z Belgicka s komornou inscenáciou Prečo Eva?. Prvýkrát budeme na festivale hostiť aj východoeurópske krajiny, ktorých skúsenosti s témou múru sú viac ako reálne. Bude to gruzínske Štátne divadlo Kote Marjanishviliho z Tbilisi< a ukrajinské Národné akademické divadlo Ivana Franka z Kyjeva.

Eurokontext.sk 2015 – to je 13 výnimočných inscenácií, inšpiratívne diskusie, stovky divadelníkov a tisícky divákov.

Záštitu nad podujatím prevzal minister kultúry Slovenskej republiky Marek Maďarič.