CELIBÁT

BURGTHEATER, VIEDEŇ

O predstavení

Tri generácie žien a jeden dedičný hriech z čias nacizmu. Prestížny Burgtheater prvýkrát po 36 rokoch na doskách SND.

Rok 1945, krátko po 2. svetovej vojne. Mladú ženu posiela súd do väzenia na dvanásť rokov za kolaboráciu s fašistami. Rok 2015. Mladá žena nachádza starú matku padnutú na zemi v kuchyni.

Medzi minulosťou a prítomnosťou, medzi väzením a Božím súdom, medzi kuchynskou stoličkou a smrteľnou posteľou sa začína sa rozmotávať 70 rokov skrývaná pavučina minulosti. Stará mama, mama a vnučka odhaľujú rodinné tajomstvá záhadných zmiznutí svojich mužov, hľadajú pravdu o svojich otcoch a bratoch, zmietajú sa medzi vinou a odpustením. Ako sa možno zmieriť s krvou na rukách, ktorú ste zdedili po starej mame? Ako možno požiadať mŕtvych o odpustenie?

Silný rodinný príbeh o troch generáciách žien nás prevedie zločinmi, ktoré sa odohrávali v tichosti za dverami „našich“ susedov. Priam antický príbeh na pôdoryse nedávnej minulosti je bravúrnym rozprávaním s výnimočnými hereckými výkonmi. Elisabeth Orth je jednou z prvých dám Burgtheatru a už päť desaťročí stojí na jeho doskách. V hre hrá fašistku a kolaborantku, v skutočnosti je prezidentkou ligy proti antisemitizmu a xenofóbii.

Súčasná hra Ewalda Palmetshofera v réžii mladého nemeckého režiséra Roberta Borgmanna rozvírila hladinu rakúskeho divadla a spomedzi štyroch stoviek najnovších produkcií v nemecky hovoriacich krajinách získala pozvanie na prestížny festival Theatertreffen 2015 v Berlíne.

Inscenačný tím

Réžia Robert Borgmann
Kostýmy Janina Brinkmann
Hudba Webermichelson
Svetlo Peter Bandl
Dramaturgia Klaus Missbach

Obsadenie

Mladá Stefanie Reinsperger
Prostredná Christiane von Poelnitz
Stará Elisabeth Orth
4 Sestričky Sabine Haupt, Alexandra Henkel, Sylvie Rohrer, Petra Morzé

Ceny vstupeniek Kúpiť vstupenky

1.kategória 25 €
2.kategória 20 €
3.kategória 16 €
4.kategória 12 €
Študent, Dôchodca, Držiteľ preukazu ISIC, ITIC, Euro‹26, žiak --
ZŤP,ZŤPS --

Fotogaléria