Aktuality 2015

14.5.2015 9:56

Pred SND vyrástla čierna stavba

Pred novou budovou Slovenského národného divadla vyrástla v priebehu minulého týždňa záhadná čierna stavba. Jej náznaky mohli okoloidúci rozoznať už začiatkom mesiaca máj, no finálnu podobu dostala až tento týždeň. O čo ide, prezradilo Slovenské národné divadlo dnes.

Centrum marketingu SND sa rozhodlo pripraviť špeciálnu outdoorovú kampaň, ktorej ústredným bodom je vyššie spomínaná záhadná čierna stavba, resp. múr. Práve MÚR sa totiž stal témou prvého činoherného ročníka medzinárodného divadelného festivalu Slovenského národného divadla Eurokontext.sk. Nielen ten Berlínsky, ktorý kedysi rozdeľoval Západ a Východ, ale aj všetky múry, ktoré rozdeľujú dnešnú európsku spoločnosť a vytvárajú nedorozumenia.

Od 12. do 19. júna 2015 sa v rámci festivalu Eurokontext.sk na doskách SND vystriedajú špičkové divadelné súbory z Belgicka, Česka, Gruzínska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Rakúska, Ukrajiny a zo Slovenska a diváci budú mať možnosť pozrieť si 13 festivalových predstavení.

„Symbolická čierna stavba v podobe múru pred novou budovou SND je unikátnym médiom, ktoré ideovo nadväzuje na tému tohtoročného festivalu Eurokontext.sk. Okrem samotnej propagačnej funkcie si odeň sľubujeme aj to, že sa pre tisícky okoloidúcich Bratislavčanov stane inšpiráciou na zamyslenie sa nad nezmyselnosťou vytvárania prekážok a bariér medzi kultúrami, náboženstvami či národmi. Samotné situovanie múru bráni pohľadu na budovu divadla, plní svoj smutný význam a vytvára silné memento.“ vysvetlil zámer generálny riaditeľ SND Marián Chudovský.

Za zhmotnenou verziou festivalového múru pred budovou SND sa skrýva hlboký podtext, ktorý poukazuje na symbolické múry, ktoré pretrvávajú v jednotlivcoch a v spoločnosti dnešnej Európy. Eurokontext.sk bude okrem krajín Vyšehradskej štvorky a Západu prvýkrát hostiť aj krajiny východnej Európy, ktorých sa téma múru bytostne dotýka aj dnes.

Fyzickú podobu múru si pod svoje krídla vzal autor dizajn manuálu festivalu, grafický dizajnér Marcel Benčík (dr. Bencik) spolu s architektmi Petrom Lényim a Ondrejom Markom. Podľa samotného autora je vizualizácia múru a logo festivalu pokračovaním minuloročnej snahy o vytvorenie originálnej grafickej identity podujatia. Tentoraz však pracovali o niečo rafinovanejším spôsobom.

„Hmota je symbolický, ale tiež skutočný múr, ktorý je prozaickým prepisom témy tohtoročného festivalu Eurokontext.sk. Jeho rozmery sú – dĺžka 18 metrov, šírka 3,5 metra a výška 3,65 metra. Približne rovnakú výšku mal aj Berlínsky múr. Umiestnenie je za fontánou na hlavnej osi fasády SND a Námestia M. R. Štefánika. Vnútornú nosnú konštrukciu tvorí skelet z drevených hranolov, vonkajší plášť je z tvárnic Durisol. Po skonštruovaní bol aplikovaný čierny krycí náter. Pri stavbe sa vystriedalo deväť ľudí, jej realizácia trvala týždeň.“ objasnil proces stavby Marcel Benčík.

O zrealizovanie tohto projektu sa postaral oficiálny partner festivalu, značka Stella Artois, ktorá pochádza z belgického Leuvenu a patrí medzi globálne najuznávanejšie pivné značky.

Vstupenky si môžete kúpiť on-line na stránke www.snd.sk alebo v našich pokladniciach. Pokiaľ uprednostňujete rezerváciu, je vám k dispozícii telefónne číslo +421 2 204 72 289 alebo e-mail rezervacie@snd.sk.